Przejdź do treści

Co przerasta urzędników Ratusza?

Jeden z naszych Czytelników zwrócił nam uwagę na zmiany w Regulaminie Organizacyjnym Urzędu Miasta Ostrów Mazowiecka. Postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie. W tym celu skorzystaliśmy z prawa dostępu do informacji publicznej.

W Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Ostrów Mazowiecka znajduje się odpowiedni „kontener” – Regulamin Organizacyjny. Znajdziecie go klikając LINK.

Jeszcze w poprzednim roku znajdowały się tu wcześniejsze wersje Regulaminów – czyli różne zarządzenia Burmistrza Miasta dotyczące tego obszaru. W toku ostatnich intensywnych prac nad BIP (cieszymy się, że choć po części jesteśmy spititus movens tych działań) pozostało tam wyłącznie ostatnie zarządzenia Burmistrza – numer 182/2024 z 30 grudnia 2024 roku. Wcześniejsze wersje Regulaminu zostały usunięte.

Składamy wniosek o dostęp do informacji publicznej

W dniu 31 marca 2025 roku wystąpiliśmy do UM z wnioskiem o przesłanie zarządzeń dotyczących Regulaminu Organizacyjnego.

Zwróciliśmy też uwagę na prawdopodobny błąd w zarządzeniu 182/2024. Mówi się tam o zarządzeniu nr 96/2023 z 1 lipca 2024 roku. Wydaje się, że taka numeracja zarządzenia jest niemożliwa.

Ratusz odpowiada: poczekacie sobie!

Sprawa prosta, dokumenty gotowe… i w zasadzie powinny być dostępne do ręki w BIP. Ale jak się okazuje na ich odszukanie miejscy urzędnicy potrzebują… dwóch miesięcy. Tak, dobrze czytacie – dwóch miesięcy!

Oto co dostaliśmy w odpowiedzi.

Jakie „pytania o złożonym charakterze”, które wymagają „zdobycia niezbędnych informacji” zadaliśmy w naszym wniosku? ŻADNYCH! Prosimy o kilka dokumentów, które od dawna istnieją i mają formę, w jakiej mogą zostać udostępnione. Ich wysłanie nie powinno (wręcz nie może!) stanowić problemu wymagającego aż dwóch miesięcy pracy.

Ile etatów w Ratuszu stworzył Hubert Betlejewski?

Dlaczego pytamy o Regulamin Organizacyjny? Otóż nasz informator słusznie zwrócił nam uwagę, że pod płaszczykiem tej zmiany dodano w Urzędzie Miasta 9 etatów. Pod koniec roku 2024 etatów było 79, od nowego roku zrobiło się 88.

Żeby po raz kolejny nie zarzucono nam, że „walimy” wyłącznie w nowego Burmistrza chcieliśmy sprawdzić jak w dłuższym okresie czasu zmieniała się liczebność miejskiej administracji. Wnioski mogłyby okazać się ciekawe biorąc pod uwagę spadającą liczbę mieszkańców.

Ale trzeba też powiedzieć, że to nowy Burmistrza przy każdej okazji mówi o „patrzeniu dwa razy na każdą wydaną złotówkę”… a tymczasem hop! – 9 etatów więcej. Ciekawe czy tak samo lekka ręką tworzył je w swojej firmie?

Dlaczego wyznaczono nam aż tak długi (maksymalny przewidziany ustawą) okres? Wydaje się, że z obawy o to, co moglibyśmy o tym napisać z okazji zbliżającej się pierwszej rocznicy objęcia urzędu Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka przez Huberta Betlejewskiego. Innego wytłumaczenia nie widzimy.

Jak to skomentować? Mamy do czynienia z działaniem celowym, złośliwym, ograniczającym społeczną kontrolę nad władzą. W najprostszej możliwej sprawie (bo taką wydaje się udostępnienie Regulaminu Organizacyjnego Urzędu Miasta) urzędnicy kryją się za przepisami pozwalającymi im wydłużać udzielenie odpowiedzi.

Oczywiście poczekamy te dwa miesiące. A w podsumowaniu roku urzędowania Burmistrza i tak znajdzie się fragment o ilości urzędników „dodanych” przez nowego Burmistrza. Dodatkowo postaramy się go wzbogacić o informacje o kwotach premii, które „na odchodne” wypłacił poprzedni Burmistrz, i tych które „na dzień dobry” dał nowy. To może być ciekawy materiał do analizy, nie sądzicie?

Wspierajcie obywatelskie inicjatywy i dołączcie do nas!

Tylko dzięki wsparcie i dobremu słowu naszych Czytelników wciąż znajdujemy w sobie siłę i motywację do dalszej pracy. Dodajecie nam skrzydeł! Jeśli chcecie byśmy dalej przyglądali się działaniom lokalnych władz, wyszukiwali dla Was najciekawsze informacje i komentowali bieżące wydarzenia wesprzyjcie nasz rozwój stawiając symboliczną kawę.

Operator systemu przygotował dla wspierających prezent – 60 dni darmowego czytania i słuchania książek w aplikacji BookBeat.

Zapraszamy też do tworzenia strony razem z nami. Jeśli chcesz napisać o sprawach dotyczących Twojej gminy czy miejscowości skontaktuj się z nami mailowo i rozpocznij swoją przygodę z dziennikarstwem obywatelskim.

Dodaj komentarz

W POLU "NAZWA" PODAJ FIKCYJNY PSEUDONIM

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Regulamin Komentowania* Odpowiedzialność: Każdy użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treść swoich komentarzy. Autor bloga nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników.* Szacunek i kultura: Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze obraźliwe, wulgarne lub naruszające prawa innych osób będą usuwane.* Zakaz spamowania: Niedozwolone jest zamieszczanie komentarzy zawierających spam, reklamy lub linki prowadzące do niebezpiecznych stron.* Tematyka: Komentarze powinny odnosić się do tematyki wpisu. Komentarze niezwiązane z tematem mogą zostać usunięte.* Moderacja: Autor bloga zastrzega sobie prawo do moderacji, edycji lub usuwania komentarzy, które naruszają zasady regulaminu.* Dodając komentarz, akceptujesz powyższe zasady.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.