Przejdź do treści

Czy widzicie, że lampy w Ostrowi święcą jakoś słabiej?

Niektórzy ogłaszają „radosne nowiny”, a tymczasem mieszkańcy naszego miasta coraz częściej zwracają uwagę na poważny problem związany z oświetleniem ulic. Lampy uliczne, które powinny zapewniać bezpieczeństwo i komfort poruszania się po zmroku, świecą się czasami w dzień, a po zmroku ich działanie pozostawia wiele do życzenia. Czasami gasną przedwcześnie, lub w ogóle nie działają na niektórych ulicach, a normą jest migająca lub niedziałająca lampa na co którejś ulicy. Dużo osób uważa, że oświetlenie działa wyraźnie słabiej niż jeszcze 3-4 miesiące temu.

Teraz, w zimowe poranki, sytuacja staje się szczególnie uciążliwa. Wielu z nas wychodzi do pracy już o 5,6 czy 7 rano, kiedy panują jeszcze ciemności. Podobnie późnym popołudniem po 16 i zimowymi wieczorami, które są długie. Brak odpowiedniego oświetlenia na ulicach stanowi zagrożenie zarówno dla pieszych, jak i kierowców. Obawy o bezpieczeństwo w słabo oświetlonych rejonach miasta są w pełni uzasadnione. Odechciewa się także spacerów, czy biegania.

Nasze Karaluszki podsłuchały, że naprawy obecnego oświetlenia są zminimalizowane, żeby nie generować wydatków, ponieważ planowana jest wymiana lamp na nowoczesne, energooszczędne LED-y, a to co zostanie z demontażu i sprawne dopiero będzie służyło do naprawy starych lamp. Choć taka modernizacja mogłaby być korzystna w dłuższej perspektywie, mieszkańcy nie powinni być skazani na braki oświetlenia przez długie miesiące i czyżby tu wychodził brak środków w budżecie miasta? A wiadomo w jakich bólach rozstrzygał się przetarg na wymianę oświetlenia na te Ledy.

Co więcej, w mieście krążą plotki o możliwym sabotażu systemu oświetlenia. Zwrócono uwagę na to na ostatniej Radzie Miasta. Niektórzy zaś twierdzą, że to celowe działania dezinformacyjne mające na celu ukrycie braku regularnej konserwacji systemu i takie jest tego wytłumaczenie. Choć trudno jednoznacznie stwierdzić, czy jest w tym ziarno prawdy, sytuacja pozostawia wiele do życzenia. Wszak wszyscy wiemy, że dostęp do skrzynek elektrycznych nie jest powszechny – są kłódki, zamki. Wreszcie dostęp do tej infrastruktury wymaga specjalistycznej wiedzy elektryka, gdyż jest to bardzo niebezpieczne. Jeżeli ktoś „grzebie” przy oświetleniu to grono podejrzanych jest wąskie. Ale jakie jest wytłumaczenie, że na prawie każdej ulicy odbiegającej od 3 Maja dużo pojedynczych lamp nie świeci lub miga ?  Jest to niebezpieczne z punktu widzenia kierowcy, bo masz część ulicy oświetloną, a w pewnym momencie czarna plama. Widać, że takich przypadków przybywa, bo nie wymienia się przepalonych żarówek, bo będzie wymiana na Ledy…

Dodatkowo, pojawiają się informacje na BIPie o zapytaniach ofertowych organizowanych na krótkie okresy, których wartość nie przekracza 130 tysięcy złotych – co oznacza, że nie podlegają one pod ustawę o zamówieniach publicznych. Takie pseudo-przetargi nie dają gwarancji trwałej poprawy sytuacji i sprawiają wrażenie doraźnych działań, które nie rozwiązują problemu u podstaw, czyli rzetelnej i na bieżąco prowadzonych serwisów i usuwania awarii systemu oświetlenia miejskiego. Oferowane najniższe, zryczałtowane kwoty są akceptowane przy wyborze oferty, ale są tak wyliczone, że jak coś się psuje to już robi się problem. Poprzednie taki zapytanie ofertowe obejmowało okres lipiec-grudzień 2024 i było ograniczone kwotą tych 130 tys. zł netto, bieżące na styczeń-marzec 2025 i też jest ogłaszane w granicach tej kwoty. Wymagania są duże, a jednak 100 % wyboru oferty stanowi NAJNIŻSZA CENA. Wiadomo, że tanio to …

No i matematyka – miasto wyciska soki z przedsiębiorców, a dodatkowo wymagania są duże – serwisant odpowiada za wszystko – nawet za ustawienia zegarów włączających oświetlenie, musi mieć sprzęt, fachowców, są pewne granice opłacalności. Robi się błędne koło, które przekłada się na jakość systemu. I miasto i serwisant „udają” że jest super – na papierze.

Czy oszczędności na oświetleniu są warte ryzyka? Czy mieszkańcy muszą znosić tak trudne warunki, czekając na zmiany, które być może nastąpią za wiele miesięcy? Władze miasta powinny pilnie odpowiedzieć na te pytania i znaleźć rozwiązanie, które pozwoli poprawić sytuację już teraz w porze zimowej.

Bezpieczeństwo mieszkańców powinno być priorytetem. Oczekujemy szybkich działań, które przywrócą właściwe oświetlenie i wyeliminują problem, zanim stanie się przyczyną tragedii.

Ale mamy też i „dobrą” wiadomość dla mieszkańców i władz miasta – będziemy sarkastyczni – na nowy rok przybywa dnia na barani skok – dzień staje się dłuższy. W tym nadzieja (!?)

A może to już te „egipskie ciemności”, o których pisaliśmy wcześniej – „piniędzy nie ma i nie będzie” jak pokazuje deficyt budżetu krajowego. Rodzi się też pytanie, czy to nie Mała Jedynka wykańcza budżet miasta opłatami za prąd. O co w tym wszystkim chodzi ?

4 komentarze do “Czy widzicie, że lampy w Ostrowi święcą jakoś słabiej?”

  1. Gdyby burmistrz Betlejewski pokazał nową jakość w rządzeniu miastem i opublikował na Biuletynie Informacji Publicznej wszystkie zarządzenia burmistrza z 2024 roku (czyli poprzednika i swoje) to byśmy coś wybrali i byłoby za co chwalić. Dalej w mieście jest to samo, co było krytykowane wcześniej tylko pod innym znaczkiem i przy innych układach. A jak się chce tylko „chwalenia” i najlepiej za państwowe, nieswoje piniądze to proszę z artykułami sponsorowanymi udać się do konkurencji.

    1. Wiecie, że gminy muszą wykazać wszystkie wydatki? Na pewno płacą Kurierowi W, ale komu jeszcze? No dalej, pokażcie tę swoją jakość. Dowody, cokolwiek?

  2. „Naprawy obecnego oświetlenia są zminimalizowane, żeby nie generować wydatków, ponieważ planowana jest wymiana lamp na nowoczesne, energooszczędne LED-y, a to co zostanie z demontażu i sprawne dopiero będzie służyło do naprawy starych lamp”. Przecież to świetne podejście, co tu krytykować??

    1. Nowa jakość

      No chyba proste że portal, który powstał że krytykować po utracie władzy chwalił nie będzie….nawet jeśli jest za co. To ta słynna nowa jakość

Dodaj komentarz

W POLU "NAZWA" PODAJ FIKCYJNY PSEUDONIM

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Regulamin Komentowania* Odpowiedzialność: Każdy użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treść swoich komentarzy. Autor bloga nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników.* Szacunek i kultura: Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze obraźliwe, wulgarne lub naruszające prawa innych osób będą usuwane.* Zakaz spamowania: Niedozwolone jest zamieszczanie komentarzy zawierających spam, reklamy lub linki prowadzące do niebezpiecznych stron.* Tematyka: Komentarze powinny odnosić się do tematyki wpisu. Komentarze niezwiązane z tematem mogą zostać usunięte.* Moderacja: Autor bloga zastrzega sobie prawo do moderacji, edycji lub usuwania komentarzy, które naruszają zasady regulaminu.* Dodając komentarz, akceptujesz powyższe zasady.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.