Na początku października otrzymaliśmy od czytelników informację o zmianie na stanowisku dyrektora w Szkole w Nagoszewie. Zapytaliśmy – informacja została oficjalnie potwierdzona.
Nową pełniącą obowiązki dyrektora została wyznaczona przez Wójta Gminy Ostrów Maz. Pani Grażyna Śladewska.
Z odpowiedzi z Urzędu Gminy Ostrów Maz. dowiedzieliśmy się także, że poprzedni dyrektor tej szkoły został ZAWIESZONY i nie wykonuje w związku z tym pracy. W okresie zawieszenia będzie otrzymywał POMNIEJSZONE WYNAGRODZENIE zgodnie z Ustawą Karta Nauczyciela.
Pytaliśmy również, czy wcześniej „zawieszony dyrektor” miał postępowania dyscyplinarne, lub były prowadzone postępowania wyjaśniające – NIE – taką wyczerpującą odpowiedź uzyskaliśmy z Urzędu.
Poniżej przedstawiamy otrzymaną odpowiedź:

Urząd w piśmie nie podał konkretnej podstawy prawnej zawieszenia. Ustawa Karta Nauczyciela określa, kiedy zawieszenie jest „uznaniowe”-fakultatywne, a kiedy „obowiązkowe”-obligatoryjne i na jak długo można „zawiesić”.
Art. 85t. [Zawieszenie nauczyciela w pełnieniu obowiązków]
1. Dyrektor szkoły może zawiesić w pełnieniu obowiązków nauczyciela, a organ prowadzący szkołę – nauczyciela pełniącego funkcję dyrektora szkoły, przeciwko któremu wszczęto postępowanie karne lub złożono wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, jeżeli ze względu na powagę i wiarygodność wysuniętych zarzutów celowe jest odsunięcie nauczyciela od wykonywania obowiązków w szkole. W sprawach niecierpiących zwłoki nauczyciel i nauczyciel pełniący funkcję dyrektora szkoły mogą być zawieszeni przed złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.
2. Dyrektor szkoły zawiesza w pełnieniu obowiązków nauczyciela, a organ prowadzący szkołę – nauczyciela pełniącego funkcję dyrektora szkoły, jeżeli wszczęte postępowanie karne lub złożony wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego dotyczy czynu naruszającego prawa i dobro dziecka, chyba że we wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego rzecznik dyscyplinarny wnosi o wymierzenie kary dyscyplinarnej, o której mowa w art. 76 ust. 1 pkt 1, i jednocześnie ze względu na powagę i wiarygodność zarzutów niecelowe jest odsunięcie odpowiednio nauczyciela albo nauczyciela pełniącego funkcję dyrektora szkoły od wykonywania obowiązków w szkole.
3. Nauczyciel i nauczyciel pełniący funkcję dyrektora szkoły zostają z mocy prawa zawieszeni w pełnieniu obowiązków w razie ich tymczasowego aresztowania lub w razie pozbawienia ich wolności w związku z postępowaniem karnym.
4. Zawieszenie w pełnieniu obowiązków nie może trwać dłużej niż 6 miesięcy, chyba że przeciwko nauczycielowi lub nauczycielowi pełniącemu funkcję dyrektora szkoły toczy się jeszcze postępowanie karne lub postępowanie dyscyplinarne, w związku z którym nastąpiło zawieszenie.
W czasie zawieszenia otrzymywana jest część wynagrodzenia bez dodatków o czym mówi przytoczona w odpowiedzi Ustawa:
art. 85u. [Wynagrodzenie nauczyciela w czasie zawieszenia w pełnieniu obowiązków]
1. Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela oraz nauczyciela pełniącego funkcję dyrektora szkoły w okresie zawieszenia w pełnieniu obowiązków może ulec zmniejszeniu, a tymczasowo aresztowanego ulega zmniejszeniu najwyżej do połowy, w zależności od stanu rodzinnego nauczyciela, począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zawieszenie.
2. W okresie zawieszenia w pełnieniu obowiązków nie przysługują dodatki oraz wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.
3. W okresie odbywania kary pozbawienia wolności nauczycielowi oraz nauczycielowi pełniącemu funkcję dyrektora szkoły nie przysługuje wynagrodzenie.
4. Jeżeli postępowanie karne lub postępowanie dyscyplinarne zakończy się umorzeniem z braku dowodów winy albo wydaniem wyroku lub orzeczenia uniewinniającego, nauczycielowi oraz nauczycielowi pełniącemu funkcję dyrektora szkoły należy zwrócić zatrzymane kwoty wynagrodzenia.
W związku z odpowiedzią z Urzędu Gminy w Ostrowi Maz. nasuwają się pytania:
- Jaka była konkretna podstawa prawna zawieszenia i na jak długo zawieszono?
- W jakiej wysokości zawieszony otrzymuje wynagrodzenie?
- Czy są podstawy i toczą się czynności ze zwolnieniem (dyscyplinarnym?) z pracy?
W imieniu naszych czytelników zapytamy o to.
a może warto się zastanowić kto dyrektora powołuje, mianuje i daje zatrudnienie a potem toleruje i daje ciche przyzwolenie przez wiele lat.
utrzymuje na tym stanowisku latami mimo „skrajnej” niekompetencji.
Może sprawdzał się się 15-20 lat temu, ale dziś dyrektor musi mieć inne predyspozycje, nie tylko być cichym pupilem organu prowadzącego.
Dziękujemy za komentarz i udział w dyskusji. Nie lekceważymy plotek, czy „ludowych historii”, ale wszystkie informacje weryfikujemy – jeżeli jest możliwość u źródła. Jednak nie jest przypadkiem, że zawsze odpowiedzi otrzymujemy „w ostatni dzień”, gdyż nasze pytania są „niewygodne i celne”, ale taka jest rola mediów. Ten temat jak zauważyłeś jest tematem „TABU” w innych lokalnych mediach ze względu na „artykuły sponsorowane”, „otrzymywane przecieki informacji” oraz „powiązanie towarzyskie”. Pamiętamy i przypominamy, że „każdy jest niewinny dopóki wina nie zostanie udowodniona i nie zapadnie prawomocny wyrok”, ale prawo do prawdy, do informacji jest podstawą Państwa demokratycznego.
Dziękujemy za komentarz i udział w dyskusji. Dziecko, uczeń, młody człowiek jest najważniejszy.
„Jaka była konkretna podstawa prawna zawieszenia…” no bez jaj, przecież sami doskonale wiecie jaka. Nikt o tym nie pisze wprost, bo wiadomo, że pan H.F. ma bardzo dobrych prawników w rodzinie 🙂
ta historia to wstyd dla całego środowiska nauczycielskiego za niewłaściwie rozumianą solidarność zawodową, za milczenie, odwracanie głowy w drugą stronę, za brak kręgosłupa, czy ktoś z was jeszcze pamięta kto jest najważniejszy w szkole ?
Regulamin Komentowania* Odpowiedzialność: Każdy użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treść swoich komentarzy. Autor bloga nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników.* Szacunek i kultura: Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze obraźliwe, wulgarne lub naruszające prawa innych osób będą usuwane.* Zakaz spamowania: Niedozwolone jest zamieszczanie komentarzy zawierających spam, reklamy lub linki prowadzące do niebezpiecznych stron.* Tematyka: Komentarze powinny odnosić się do tematyki wpisu. Komentarze niezwiązane z tematem mogą zostać usunięte.* Moderacja: Autor bloga zastrzega sobie prawo do moderacji, edycji lub usuwania komentarzy, które naruszają zasady regulaminu.* Dodając komentarz, akceptujesz powyższe zasady.