Dzisiejsza sesja zapowiadała się na szybka, a taką nie była. Jak się okazało kwestia uchwały, która miała zostać podjęta wzbudziła długą i zasadną dyskusję. Konieczna też była przerwa by poprawić treść samej uchwały.
Dla przypomnienia jedyną kwestią, którą dziś zajęła się Rada Miasta była zmiana siedziby Miejskiego Przedszkola numer 1.
Przenosiny mają związek z rozpoczęciem nauki przez przedszkolaków w nowym budynku przy ul. Partyzantów 23. Jednak siedziba MP1 na zostać przeniesiona do Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Partyzantów 39.
Ku naszemu zdziwieniu sesja musiał być przerwana by poprawić słownego „potworka”, na co słusznie zwrócił uwagę radny Zbigniew Krych. Chodziło o sformułowanie z par. 2 uchwały „… do dokonania czynności niezbędnych do przekształcenia MP nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej w szczególności o zamiarze przekształcenia rodziców…”. Jak słusznie zauważył radny Krych rodziców „nie będziemy przekształcać”.
Jednocześnie radny Robert Krajewski zapytał, czy prawdą jest, że planowane jest stworzenie Zespołu Placówek Oświatowych w wyniku połączenia MP 1 i SP 1. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że taki plan jest, ale nie tego dotyczy omawiana uchwała. Zastępca Burmistrza Jolanta Zadroga zwróciła uwagę, że sformułowanie „przekształcenie” użyte w projekcie uchwały wynika z zapisów ustawy oświatowej i dotyczy wyłącznie przeniesienia siedziby placówki.
W tej sytuacji Przewodniczący Rady Miasta Tomasz Koczara zarządził 5 minut przerwy na poprawę treści uchwały.
Radny Krzysztof Laska złożył w tej sytuacji wniosek o przeniesienie dyskusji na temat „przekształcenia” MP1 do komisji, co wiązałoby się z odrzuceniem proponowanej uchwały.
W głosowaniu wniosek został odrzucony.

Ostatecznie uchwała o „przekształceniu” MP1 została przyjęta.

Jej poprawioną treść prezentujemy poniżej.
Czego jeszcze dowiedzieliśmy się na tej sesji? Połączenie placówek oświaty (Miejskiego Przedszkola nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 1) będzie wymuszone tym, że w nowym budynku szkoły funkcjonuje tylko jednak kuchnia. Ponieważ placówki oświaty nie mogą pomiędzy sobą sprzedawać jedzenia dla dzieci w nowym budynku może istnieć albo zespół placówek, albo jedzenie dla kolejnej placówki (szkoły lub przedszkola) będzie musiała dostarczać firma zewnętrzna lub zachodzi konieczność zorganizowania w budynku odrębnych pomieszczeń. To rzeczywiście spory problem i całkowicie zasadne jest w tej sytuacji dostosowanie kwestii formalnych funkcjonowania placówek oświaty do realiów nowego obiektu.
Jaki los czeka budynek przy ul. Batorego 19 gdzie mieściło się MP1? Według słów Burmistrza (życzymy zdrowia!) budynek zostanie udostępniony na potrzeby Uniwersytetu Trzeciego Wieku i innych organizacji społecznych działających w mieście. Wypada pochwalić ten pomysł (co mamy nadzieję nasi dyżurujący krytycy zauważą).
Na marginesie doceniamy, że portal e-sesja zyskał nowe możliwości, tj. transmisję posiedzeń Rady Miasta. Jednocześnie skasowano możliwość oglądania obrad Rady Miasta poprzez serwis Youtube. Czy to zmiana za lepsze? Na szybko możemy powiedzieć, że serwis YT miał możliwość zrobienia pauzy w odtwarzaniu relacji, w przypadku e-sesji tej możliwości nie znaleźliśmy (prosimy nas poprawić jeśli się mylimy). Według nas im więcej kanałów dostępu do tego typu informacji tym lepiej. Jesteśmy też za tym, żeby i posiedzenia komisji były dostępne dla Mieszkańców i mediów. Byłoby to prawdziwą „dobrą zmianą”!
Jesteśmy przekonani, że wielu Mieszkańców chętnie obejrzy i posłucha posiedzeń komisji Rady Miasta. Zachęcamy więc Burmistrza i Urząd Miasta do podjęcia działań, które umożliwią jeszcze lepszą społeczną kontrolę działań organów władzy samorządowej.

A jeśli doceniacie naszą pracę na rzecz jeszcze większej jawności i przejrzystości działań władz pochodzących z Waszego wyboru kliknijcie obrazek powyżej i postawcie nam kawę! Zachęcamy też do włączenia się w tworzenie serwisu razem z nami!
To jest problem eSesji, że transmisje się pojawiają pod 2-3 dniach, a mogą i po 2 tygodniach. Niby jest tak dlatego, że wedle nowych przepisów, zapis sesji powinien mieć napisy dla niesłyszących, które najczęściej robi ktoś z zewnątrz dla urzędu, a w rzeczywistości jest tak, że zwykle na tym portalu nie działają, ale co kto woli.
Natomiast można zatrzymać transmisje, tylko nikt nigdzie o tym nie pisze, sam do tego doszedłem. Przypadkiem, ale działa. Wystarczy się przełączyć na alternatywne źródło. Mirror ma pasek odtwarzania, a co za tym idzie, ma możliwość zatrzymania.
Dziękujemy Techniku Jurku! Sprawdzimy to podczas kolejnej sesji. Myślę, że gdyby został też dalej dostęp przez YT byłoby lepiej
W ogóle wszystkie te portale do transmisji sesji samorządowych mają jeden duży problem. Zwykle nie mają historii wcześniejszych kadencji. Tutaj YouTube, albo każdy inny hosting wideo, je miażdży pod każdym względem
Regulamin Komentowania* Odpowiedzialność: Każdy użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treść swoich komentarzy. Autor bloga nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników.* Szacunek i kultura: Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze obraźliwe, wulgarne lub naruszające prawa innych osób będą usuwane.* Zakaz spamowania: Niedozwolone jest zamieszczanie komentarzy zawierających spam, reklamy lub linki prowadzące do niebezpiecznych stron.* Tematyka: Komentarze powinny odnosić się do tematyki wpisu. Komentarze niezwiązane z tematem mogą zostać usunięte.* Moderacja: Autor bloga zastrzega sobie prawo do moderacji, edycji lub usuwania komentarzy, które naruszają zasady regulaminu.* Dodając komentarz, akceptujesz powyższe zasady.