Przejdź do treści

OSTRÓW MIASTO OBNIŻAJĄCEGO SIĘ POTENCJAŁU

Ostatnio jako PIERWSI podaliśmy fajną informację – mamy szansę na otrzymanie pieniędzy na nowy MDK.

Nasz zespół dopatrzył się jednak w uzasadnieniu “łyżki dziegciu” – notowania naszego miasta nie są dobre – “miasto średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze”, czyli mamy tendencję spadkową.

Co oni tam wiedzą! Nie znają się! Taka mogła być reakcja mieszkańców Ostrowi, bo byli karmieni przez ostatnie dwie kadencję samorządowe niczym nie skrępowaną propagandą sukcesu miasta, nowych inwestycji, rozwoju, tego bumu jakości życia.

Sprawdźmy co mówią liczby?

Zaczęliśmy od funkcji “społecznych” – ludzi. Spojrzeliśmy w Narodowy Spis Powszechny. Mamy dane z 2002 roku, z 2011 i 2021 zaraz im damy „upadające miasto” pomyśleliśmy i…

Wynika jednoznacznie – w ciągu 20 lat ubyło w mieście osób do 18 roku życia i wygląda to na stałą tendencję. Miasto w tym roku oddaje nową szkołę, ma być żłobek – ale nam w mieście ubywa dzieci, młodzieży.

Przybyło ludzi w wieku poprodukcyjnym (kobiety 60+, mężczyźni 65+) i to jest też tendencja utrzymująca się, a nawet przyspieszająca – od 2002 roku liczba seniorów w mieście prawie się podwoiła (!!!). Starzejemy się jako społeczeństwo – czy miasto jest na to przygotowane?

Ogólny eksodus ludzi z Ostrowi także budzi niepokój. O ile w latach 2002-2011, czyli 9 lat przybyło nam mieszkańców – ok. 400 osób, to już od 2011 do 2021 liczba Ostrowiaków zmalała o około 800 i

osiągnęła niższy poziom niż w 2002 roku – cofnęliśmy się o 20 lat pod względem liczby mieszkańców…

Ale kiedy zobaczyliśmy liczby ludzi w wieku produkcyjnym – ludzi do pracy, założenia rodziny – zapłakaliśmy …

Pytamy naszych Włodarzy – jak mamy ściągać inwestycje rozwojowe miasta, kiedy liczba ludzi w wieku produkcyjnym – pracującym spadła przez 10 lat o blisko 2000 osób! Przybywa lawinowo emerytów, nowi aktywni zawodowo wyjeżdżają, gdzie indziej pracują, zakładają i osiedlają swoje rodziny – ludności miasta ubywa. Rodziny z dziećmi mają w teorii lepsze warunki życia, edukacji, ale nie do pracy i pozostania w mieście.

Nie oszukujmy się – jeżeli mówimy o nowym biznesie w mieście to on sprawdzi zaplecze ludzkie, infrastrukturę. I nie jest tajemnicą, że “stare” firmy zatrudniające największą liczbę osób w mieście utrzymują jedynie zatrudnienie na takim poziomie, gdyż mają niskie koszty pracy.

Przyjrzymy się temu aspektowi “gospodarczemu” na surowo w kolejnej części. Zobaczymy jaką jesteśmy gospodarczo-biznesową potęgą.

No i finalnie przyszło nam w Zespole zgodzić się z tą „niefajną” częścią opinii z programu Feniks

Drodzy Ostrowiacy ! – ostatni gasi światło w mieście

Użyte dane pochodzą ze strony Głównego Urzędu Statystycznego. Wykresy i tabela – praca własna.

https://spis.gov.pl

Dodaj komentarz

W POLU "NAZWA" PODAJ FIKCYJNY PSEUDONIM

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Regulamin Komentowania* Odpowiedzialność: Każdy użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treść swoich komentarzy. Autor bloga nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników.* Szacunek i kultura: Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze obraźliwe, wulgarne lub naruszające prawa innych osób będą usuwane.* Zakaz spamowania: Niedozwolone jest zamieszczanie komentarzy zawierających spam, reklamy lub linki prowadzące do niebezpiecznych stron.* Tematyka: Komentarze powinny odnosić się do tematyki wpisu. Komentarze niezwiązane z tematem mogą zostać usunięte.* Moderacja: Autor bloga zastrzega sobie prawo do moderacji, edycji lub usuwania komentarzy, które naruszają zasady regulaminu.* Dodając komentarz, akceptujesz powyższe zasady.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.