Pijaństwo i wyścigi na drogach powiatu ostrowskiego w 2024 – jak jest rzeczywista skala zjawiska ?
W powiecie ostrowskim alkohol i przekroczenie prędkości wciąż stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach. Raport lokalnej policji za 2024 rok ujawnia niepokojącą liczbę przypadków jazdy pod wpływem alkoholu oraz drastycznych (powyżej 50) przekroczeń prędkości, które prowadzą do zatrzymania prawa jazdy. Warto jednak zauważyć, że przedstawione dane dotyczą tylko przypadków ujawnionych przez policję, co oznacza, że rzeczywista liczba takich wykroczeń jest znacznie wyższa.
W ubiegłym roku ostrowska policja ujawniła 254 przypadki kierowania pojazdami pod wpływem alkoholu, w tym 129 osób kierujących samochodami, oraz 95 rowerzystów. Te statystyki, choć alarmujące, dotyczą jedynie przypadków, które zostały wykryte przez służby. Faktyczna liczba pijanych kierowców na drogach jest zdecydowanie wyższa, ponieważ wiele osób jeździ pod wpływem alkoholu, nie będąc kontrolowanymi przez policję. Warto zatem zastanowić się, jak duży może być procent przypadków, które pozostają niewykryte, czyli tzw. „szara strefa”.
Podobnie wygląda sytuacja z nadmierną prędkością. W 2024 roku aż 109 kierowców w powiecie ostrowskim straciło prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. To także tylko przypadki ujawnione podczas kontroli. Należy pamiętać, że nie każda jazda z nadmierną prędkością jest wykrywana, a wielu kierowców nie zostaje złapanych przez patrole, bo nie ma takiej możliwości. W tym przypadku również mamy do czynienia z tzw. „szarą strefą” – jazdą, która nie jest kontrolowana i nie trafia do oficjalnych statystyk. Jest pewne, że realna liczba przypadków przekroczenia prędkości o 50 km/h lub więcej jest znacznie wyższa niż ta ujawniona przez policję.
Z uwagi na te czynniki, nieznana pozostaje pełna skala problemu. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w wielu przypadkach kierowcy mogą unikać kontroli, szacuje się, że liczba naruszeń w tzw. „szarej strefie” może wynosić nawet kilka (kilkanaście) razy więcej niż liczba ujawnionych przypadków. W odniesieniu do pijanych kierowców, przyjmując rozsądne założenie, że tylko 1 na 3 przypadki jest wykrywane przez policję, można być pewnym, że faktyczna liczba pijanych kierowców na drogach powiatu ostrowskiego jest znacznie wyższa. Podobnie w przypadku przekroczenia prędkości, gdzie rzeczywista liczba może być nawet kilkanaście razy wyższa niż ta ujawniona przez służby.
Te nieznane przypadki stanowią ogromne zagrożenie.
Alkohol i nadmierna prędkość to wciąż poważne problemy, które mają bezpośredni wpływ na liczbę wypadków i kolizji. Liczba ujawnionych pijanych kierowców i przypadków skrajnego przekroczenia prędkości wskazuje na konieczność dalszego zaostrzenia działań policji. Ochrona życia i zdrowia mieszkańców powiatu powinna stać się priorytetem, a każda nieodpowiedzialna decyzja kierowcy powinna spotykać się z odpowiednimi konsekwencjami. Najwięcej zależy jednak od nas.
Kto niewinny w tym temacie niech pierwszy rzuci kamień.
Chociaż i tak dużo w tym względzie się zmieniło, to jednak dalej jest duże społeczne przyzwolenie na „trochę szybszą jazdę” czy „podjeżdżanie po piwku”. Tak jest zazwyczaj do czasu kiedy nie dojdzie do tragedii.
Potem z rumieńcami na twarzy czytamy na portalach kogo „złapali po pijaku”, „ale był wypadek”, lub „gdzie stali i zabrali prawo jazdy”. Swoją drogą to także skuteczna forma przeciwdziałania tym zjawiskom – czytelnikom wydaje się, że policja jest skuteczna na 100% i jest wszędzie.

A władze puszczają wolno najwiekszych piratów. Dla przykładu ten adwokat od „jeżdzącej trumny” swoich ofiar.
Regulamin Komentowania* Odpowiedzialność: Każdy użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treść swoich komentarzy. Autor bloga nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników.* Szacunek i kultura: Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze obraźliwe, wulgarne lub naruszające prawa innych osób będą usuwane.* Zakaz spamowania: Niedozwolone jest zamieszczanie komentarzy zawierających spam, reklamy lub linki prowadzące do niebezpiecznych stron.* Tematyka: Komentarze powinny odnosić się do tematyki wpisu. Komentarze niezwiązane z tematem mogą zostać usunięte.* Moderacja: Autor bloga zastrzega sobie prawo do moderacji, edycji lub usuwania komentarzy, które naruszają zasady regulaminu.* Dodając komentarz, akceptujesz powyższe zasady.