Przejdź do treści

SYSTEM KAUCYJNY – KTO ZAPŁACI, KTO ZAROBI

  • KRAJ
system kaucyjny ostrów na surowo ostrowmaz ostrowmaz24

Od dłuższego już czasu toczy się w kraju dyskusja nad wprowadzeniem powszechnego systemu kaucyjnego.

Starsi pewnie pamiętają, my też, że za słusznie minionego systemu istniały skupy butelek i makulatury.

Dziś mamy system segregacji odpadów. Gminy są odpowiedzialne za zorganizowanie systemu ich odbioru oraz przetwarzania (istnieją określone prawnie normy procentowe odpadów mających nadawać się do ponownego użycia; jest to określane jako procent łącznej masy odpadów komunalnych). Gminy są również zobowiązane do nie przekraczania poziomu składowania odpadów.

Obecny projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi przewiduje wprowadzenie systemu kaucyjnego. Celem jest zmniejszenie ilości odpadów odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Kaucje będziemy płacić od opakowań trzech rodzajów: butelek plastikowych do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek do 1 litra. Kaucję zapłacimy jako klienci, czyli koszty jak zawsze obciążą odbiorcę końcowego. Kaucja ma wynosić 50 groszy dla butelki plastikowej i puszki oraz 1 zł w przypadku butelki szklanej.

Sklepy powyżej 200 m2 będą musiały odbierać puste opakowania i zwracać kaucję (ale tu jedna uwaga – takie opakowanie nie będzie mogło być zgniecione, czyli butelki po wodzie 1,5l będziemy nosić w całości, tak też trzeba je będzie trzymać w domu; nikt raczej nie kupuje jednej butelki tylko zgrzewkę i też nie będzie z jedną butelką latał po zwrot kaucji, dodatkowo korek który dziś jest tak nieszcześnie przymocowany do butelki trzeba będzie przed zwrotem oderwać). Mniejsze sklepy będą pobierać kaucję, ale wyłącznie dobrowolnie będą mogły przystąpić do systemu odbioru pustych opakowań. Kaucję będzie można odzyskać w dowolnym punkcie.

Nieodebrane kaucje (bo to, że takie będą jest oczywiste dla każdego i raczej kwota kaucji nie będzie tu decydująca, raczej wygoda; ciężko mi sobie wyobrazić, że ktoś idąc do pracy piechotą zabiera puste puszki czy butelki bo w drodze powrotnej do domu robi zakupy) mają być przeznaczane na finansowanie systemu. Do tej pory Ministerstwo Klimatu i Środowiska udzieliło zgody na prowadzenie systemu kaucyjnego trzem podmiotom: Krajowy System Kaucyjny Zwrotka S.A., „PolKa” Operator Systemu Kaucyjnego Not For Profit S.A. i OK Operator Kaucyjny S.A. Na rozpatrzenie czeka jeszcze jeden wniosek. Jak widać biznes widzi korzyści w proponowanych rozwiązaniach.

Trwające konsultacje strony samorządowej i rządowej ujawniły wiele rozbieżności w podejściu do tego tematu. Samorządowcy przekonują, że nie są przeciwnikami systemu kaucyjnego, ale nie w formie która prowadzi do tego, że mieszkańcy będą płacić jeszcze więcej. Chodzi głównie o to, że gminy mają być karane finansowo gdy nie osiągną wymaganych poziomów recyklingu (przedstawiono wyliczenia wg których miasto wielkości 500 tyś. za każdy 1% powyżej limitów zapłaci 700 tyś. kary). Jednak z przedstawionej przez ministerstwo OSR (ocena skutków regulacji) nie wynika jak operatorzy systemu kaucyjnego będą rozliczać gminy z tych poziomów (oprócz pieniędzy, które będą otrzymywali z tytułu nieodebranych kaucji to kolejne źródło ich dochodów). Argumentują, że w tej sytuacji powstanie system zachęcający do wprowadzania jak największej ilości opakowań do obrotu i jednocześnie jak najmniejszego poziomu ich odbioru, co przecież jest kompletnie sprzeczne z założeniami ustawy.

Samorządy apelują też o wprowadzenia ROP czyli rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Chodzi o ty, żeby koszty organizacji i funkcjonowania systemu zbierania, segregowania i przetwarzania odpadów ponosił ten, kto opakowanie wprowadza do obrotu, czyli producent. Tu jednak ministerstwo nie ma jeszcze gotowego projektu.

Całość w założeniach jest słuszna, ale… wydaje się, że koniec końców koszty i tak poniosą konsumenci. Z jednej strony ceny wzrosną, bo będziemy płacić od razu kaucję. Do tego dojdą niedogodności związane ze zwrotem opakowań.

Czy Waszym zdaniem system będzie działać, czy też można go skwitować stwierdzeniem, że dobrymi chęciami wybrukowane jest piekło?

Dodaj komentarz

W POLU "NAZWA" PODAJ FIKCYJNY PSEUDONIM

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Regulamin Komentowania* Odpowiedzialność: Każdy użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treść swoich komentarzy. Autor bloga nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników.* Szacunek i kultura: Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze obraźliwe, wulgarne lub naruszające prawa innych osób będą usuwane.* Zakaz spamowania: Niedozwolone jest zamieszczanie komentarzy zawierających spam, reklamy lub linki prowadzące do niebezpiecznych stron.* Tematyka: Komentarze powinny odnosić się do tematyki wpisu. Komentarze niezwiązane z tematem mogą zostać usunięte.* Moderacja: Autor bloga zastrzega sobie prawo do moderacji, edycji lub usuwania komentarzy, które naruszają zasady regulaminu.* Dodając komentarz, akceptujesz powyższe zasady.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.