Przejdź do treści

VII sesja Rady Miasta – budżety, inwestycje i święta

Wczoraj o godzinie 14:00 w ratuszu odbyła się kolejna sesja Rady Miasta Ostrów Mazowiecka. Zapraszamy do zapoznania się z naszym „surowym” podsumowaniem.

Pierwszą sprawą, którą zajęli się nasi radni dotyczyły zmian w budżecie na rok 2024. Główne zmiany już opisaliśmy w zapowiedzi tej sesji, którą znajdziecie TUTAJ. Dodatkowo Burmistrz wprowadził nową autopoprawkę zmniejszającą kredyt, który miasto zaciągnęło w roku 2024 do kwoty 13.965.100,00 PLN (zmniejszenie o 3,8 mln co ma związek głównie z spadkiem wydatków majątkowych o kwotę 6.281.729,95 PLN). Poprawki te miały charakter porządkujący ostatecznie kształt budżetu na kończący się rok i zostały przez Radę Miasta przyjęte.

W dalszej części radni zajęli się projektem budżetu na rok 2025. Kto jest zainteresowany tym, jak wygląda budżet i co o nim powiedział Burmistrz oraz jak wyglądała dyskusja może obejrzeć nagranie z sesji (od 16:50 do 1:23:00).

W skrócie: Miasto zaciągnie kolejne 13,3 mln PLN kredytu (zadłużenie miasta na koniec roku 2025 wyniesie 54.115.100,00 PLN; dla przypomnienia rok 2024 zamknął się zadłużeniem na poziomie 48.065.100,00 PLN). Czyli dalej mocno się zadłużamy co jest ciekawe w kontekście słów Burmistrza – „strona kosztowa Miasta jest potężnie rozbudowana i musimy się w przyszłości temu przyjrzeć”. Na samą obsługę wciąż rosnącego zadłużenia wydamy 3,05 mln PLN (w roku 2024 było to 2.641.200,00 PLN; dla porównania jaka to skala kosztów dla Miasta – 2,8 mln PLN kosztuje nas utrzymanie MDK za rok 2025).

Ciekawe słowa padły o wykupie gruntów pod nową szkołę – przypomnijmy, że wciąż nie są wykupione wszystkie działki pod tą inwestycje. Kwota przewidziana w budżecie 2025 na ten cel to 850 tysięcy złotych. O sprawie wykupu działek pisaliśmy TUTAJ.

Drugą sprawą, na którą warto zwrócić uwagę jest nasz ulubiony dron do badania jakości powietrza i samochód służbowy do niego. Po tym pomyśle już „jeździliśmy”, ale widać że refleksji tu nie ma żadnej. Nawet jeśli sam zakup jest dofinansowany z zewnątrz (a to łącznie 250 tys. PLN) to KOSZTY jego utrzymania w latach kolejnych są już WYŁĄCZNIE po naszej stronie. A każdy kto ma samochód wie jak duże są to kwoty w skali roku. I tu jeszcze warto dodać, co przyznał sam Burmistrz, że zakup drona i samochodu jest związany ze stworzeniem stanowiska „EKODORADCY” w Mieście, czyli zatrudnijcie człowieka na etat z urzędniczą pensją i wszystkimi kosztami po stronie pracodawcy (każdy, kto prowadzi firmę wie ile one wynoszą jeśli się chce zapłacić choćby minimalna krajową – 5,2 tys/m-cu, a raczej nasz super ekodoradca minimalnej nie zarabia). Ale da się mu służbowy samochód za 150 tysięcy (nasz doradca jest z Ostrołęki, to będzie miał na dojazdy) i będzie nas edukował jak być EKO.

To samo dotyczy tężni solankowej, która tym razem ma kosztować już 500 tysięcy złotych! (poprzednio było to 400 tysięcy). Radny Pałys z inwestycji się ucieszył, ale ile będzie kosztowało utrzymanie tężni w latach kolejnych tego już nie słyszeliśmy, ale pamiętajcie – „strona kosztowa Miasta jest potężnie rozbudowana i musimy się w przyszłości temu przyjrzeć”, „liczymy każdą złotówkę” i „nie obciążymy nowym kredytem mieszkańców” (ten ostatni cytat z Burmistrza w kontekście budowy żłobka, który ma powstać… ale przy nowej szkole/przedszkolu na Partyzantów/Kolendów). Tak przecież kilka minut wcześniej mówił nasz Burmistrz. O dynamice wydatków bieżących mówiła też skarbnik w kontekście uwag RIO do projektu WPF na lata 2025 – 2040, ale jak to się ma do tych wydatków, o których napisałem?

Wciąż nie wiemy jaką koncepcję na „kurpiowską/ratuszową” ma Burmistrz. Nie pierwszy raz już słyszymy o tym, że temat jest analizowany i Burmistrz ma jakieś pomysły. Ale nic z tego na razie nie wynika. Wydaliśmy milion i tyle z tego mamy.

Ostatecznie projekt budżetu na rok 2025 został przyjęty 15 głosami ZA, 6 radnych wstrzymało się od głosu.

W dalszej części sesji radni zajęli się projektem uchwały w sprawie w sprawie przystąpienia Miasta Ostrów Mazowiecka do opracowania i wdrożenia „Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu”. Pisałem o tym już w zapowiedzi i chyba do nas Burmistrz powiedział, że taki plan jest nam potrzebny byśmy mogli starać się o środki na inwestycje związane ze zmianami klimatu. Dodatkowo pojawi się obowiązek ustawowy (mam nadzieję, że nie) by miasta powyżej 20 tysięcy mieszkańców takie plany przygotowały. Podał też przykłady miast, które już stosowne uchwały przyjęły. Powiedział też, że chce przygotować taki Plan już teraz, bo później gdy reszta miast też będzie zmuszona marnotrawić na to pieniądze cena takiej usługi wzrośnie. To czego NIE POWIEDZIAŁ to to, że nawet jeśli obowiązek się pojawi to miasta takie jak Ostrów będą musiały sporządzić plan najpóźniej do 2 stycznia 2028 roku! a nie „niedługo” jak powiedział Burmistrz. A co do rosnącej ceny sporządzenia planu – jeśli będą już takie plany w innych miastach to je sobie przeczytajmy i na tej podstawie napiszmy własny bez wydawania na to złotówki. Jak nic zadanie dla ekodoradcy.
Niestety wszyscy radni byli za przyjęciem tej uchwały. Tak oto zadbali o kolejny bieżący wydatek na rok 2025.

Sesja znów była długa, ale tym razem wszyscy radni doczekali do jej końca. Przewodniczący znów prowadził ją w zbyt, według mnie, luźnej formie. Chyba inaczej już nie potrafi, choć może to tylko świąteczna atmosfera zbyt się wszystkim udzieliła. Wszystkie uchwały podjęte na tej sesji Rady Miasta możecie przeczytać na portalu e-sesja klikając TUTAJ.

Czekamy na publikację wszystkich Zarządzeń Burmistrza za rok 2024 oraz będziemy się przyglądali realizacji zapowiedzi publikacji ich już na bieżąco w roku 2025. Wydatków, które będą poza kontrolą radnych jest sporo i jako Mieszkańcy powinniśmy o nich wiedzieć.

Dziękujemy tym, którzy już zdecydowali się wesprzeć nasz projekt dziennikarstwa obywatelskiego. Jak widzimy po ilości komentarzy tematy, które poruszamy wywołują słuszną i potrzebną dyskusję. A tym, którzy chcą nas wesprzeć podajemy link poniżej.

ostrow na surowo wesprzyj nas

1 komentarz do “VII sesja Rady Miasta – budżety, inwestycje i święta”

  1. Czyli co, jedynym burmistrzem, który zaciskał pasa i spłacał wszystko, aż do przesady, bo nic się w mieście nie działo, to nadal jest Krzyżanowski? Słabo, nie można żyć wiecznie z kredytu na kredyt

Dodaj komentarz

W POLU "NAZWA" PODAJ FIKCYJNY PSEUDONIM

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Regulamin Komentowania* Odpowiedzialność: Każdy użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treść swoich komentarzy. Autor bloga nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników.* Szacunek i kultura: Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze obraźliwe, wulgarne lub naruszające prawa innych osób będą usuwane.* Zakaz spamowania: Niedozwolone jest zamieszczanie komentarzy zawierających spam, reklamy lub linki prowadzące do niebezpiecznych stron.* Tematyka: Komentarze powinny odnosić się do tematyki wpisu. Komentarze niezwiązane z tematem mogą zostać usunięte.* Moderacja: Autor bloga zastrzega sobie prawo do moderacji, edycji lub usuwania komentarzy, które naruszają zasady regulaminu.* Dodając komentarz, akceptujesz powyższe zasady.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.