Czego dowiedzieliśmy się na temat wniosku, który miasto będzie składało w Polsko-Szwajcarskim Programie Rozwoju Miast? Dla przypomnienia o co chodzi polecam tekst zapowiadający dzisiejszą sesję:
Najkrótsza odpowiedź brzmi – niewiele, ale coś jednak tak. Burmistrz powiedział, że wniosek sporządził zespół pozyskiwania funduszy zewnętrznych, który pracuje w ratuszu oraz firma, z która miasto podpisało umowę. Nie udzielił odpowiedzi na pytanie ile kosztowało sporządzenie „diagnozy„. Oczywiście sama umowa i koszt wynagrodzenia dla tej firmy publiczny nie jest. W BIP jest co prawda rejestr umów, które zawiera miasto, ale ostatnie dane pochodzą z 2021 roku. Możecie to zobaczyć klikając ten LINK. Wystąpimy do UM z wnioskiem o udostępnienie tej umowy oraz uzupełnienie rejestru umów o brakujące dane.
Dalej usłyszeliśmy, że wniosek będzie składany łącznie z Gminą Ostrów Mazowiecka na pewne wspólne projekty, ale głównym beneficjentem będzie miasto (wg. Burmistrza 80-85% środków).
Burmistrz chaotycznie wymienił kilka projektów, które znajdą się we wniosku:
– termomodernizacja MOSiR, Szkoły Podstawowej nr 1 i budynków na terenie ZGK,
– zakup autobusów elektrycznych o długości 7 i 9 metrów (zakup ten będzie dokonany przez ZGK),
– budowa drogi, „która idzie w kierunku małkińskiej, przy rynku za firmą Pharma” (wybaczcie, ale cytuję Burmistrza; czy to „mała obwodnica” o której mówił w innym miejscu? i co będzie oznaczało wyprowadzenie transportu z miasta? strefę czystego transportu jak w Warszawie?),
– budowa ścieżki rowerowej w stronę Kuskowizny (inwestycja Gminy)… i „multum innych zadań”,
– zakup smogobusa (jakby mało nam było drona do badania powietrza wraz z samochodem!),
– 10 zbiorników retencyjnych.
W naszej ocenie wniosek i wszystkie zadania, które miasto zamierza zrealizować wraz z kwotami poszczególnych zadań powinny być podane do publicznej wiadomości. O ile część tych zadań wydaje się słuszna (zbiorniki, termomodernizacja budynków, ścieżka do Kuskowizny, droga w mieście) o tyle smogobus i autobusy elektryczne (które zapewne kosztować będą najwięcej; swoją drogą cofnijcie się o kilka miesięcy na fb i zobaczcie z kim Burmistrz spotkał się w Karpaczu, robił sobie fotki i co działo się potem w mieście, czy ZGK nie testował elektryków? czy to nie tam Burmistrz uznał, że musimy dbać o powietrze?) należy uznać za mocno dyskusyjne. Ale jak mówił Burmistrz „zdecydowaliśmy się iść w stronę czystego powietrza i wyprowadzenia transportu z miasta” a diagnoza została napisana „żeby uprawdopodobnić te potrzeby”.
Posłuchajcie tego sami. Od 5 minuty zaczyna się dyskusja na dokumentem, od minuty 10 Burmistrz udziela odpowiedzi.
Wszyscy radni głosowali za tak napisaną „diagnozą”, czyli wszyscy uważają problem czystości powietrza za najważniejszy. Czy podzielacie punkt widzenia naszych/swoich radnych i Burmistrza? Dajcie nam znać w komentarzach.
Pamiętajcie też, że wspierając nas kawą do 2 lutego br. odbierzecie prezent w postaci 60 dni darmowego czytania i słuchania książek w aplikacji BookBeat. Warto skorzystać póki pogoda za oknem i krótki dzień nie zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu.

dlaczego TAJNA jest firma która przygotowuje ten wniosek o fundusze? Teraz wiadomo dlaczego pomoc radnego Pecury w uzyskiwaniu funduszy została odrzucona – panie radny ma pan odp
pytam: ile nowych miejsc pracy przybędzie z tych 80 milionów ? nawet żadna lokalna firma nie będzie wykonawcą tylko uśmiechnięte firmy z kraju, a czy dla czystego powietrza nie można było kupić terenów inwestycyjnych pod strefę przemysłową za miastem ?
80 milionów to bardzo dużo, tyle miasto nie miało dawno do wydania, ale rzeczywiście włożenie wszystkiego w „walkę o klimat” to przejaw ideologicznego zaczadzenia a nie chęć realnego rozwiązania problemów miasta, które zresztą w mojej ocenie źle i właśnie przez pryzmat ideologii ekologizmu się identyfikuje. potrzeby, które są prawdziwe nie wymagają „uprawdopodabniania”, a te które tego wymagają nie są realnymi tylko wykreowanymi sztucznie
Regulamin Komentowania* Odpowiedzialność: Każdy użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treść swoich komentarzy. Autor bloga nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników.* Szacunek i kultura: Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze obraźliwe, wulgarne lub naruszające prawa innych osób będą usuwane.* Zakaz spamowania: Niedozwolone jest zamieszczanie komentarzy zawierających spam, reklamy lub linki prowadzące do niebezpiecznych stron.* Tematyka: Komentarze powinny odnosić się do tematyki wpisu. Komentarze niezwiązane z tematem mogą zostać usunięte.* Moderacja: Autor bloga zastrzega sobie prawo do moderacji, edycji lub usuwania komentarzy, które naruszają zasady regulaminu.* Dodając komentarz, akceptujesz powyższe zasady.