Na dzień 30 kwietnia zwołano XI sesję Rady Miasta Ostrów Mazowiecka. Plan sesji jest wyjątkowo obszerny. Można się spodziewać, że wiele spraw wzbudzi ożywioną dyskusję.
Zapraszam do przeczytania, o czym tym razem będą dyskutować nasi radni.
Porządek obrad XI sesji Rady Miasta przedstawia się następująco.
Spraw jest jak widzicie dużo. Krótko omówię te moim zdaniem najważniejsze i najciekawsze.
Zmiany budżetu – więcej pieniędzy dla nauczycieli
Pierwszą rzeczą wartą omówienia są kolejne już zmiany budżetu. Podstawową zmianę już opisaliśmy i dotyczy ona dodatkowych środków w kwocie 357.542,00 PLN na wynagrodzenia nauczycieli.
Pisałem o tym w tekście równo miesiąc temu. Znajdziecie tam też kwoty, które otrzymają gminy naszego powiatu.
Druga zmiana to Premia Społeczna, o której też już informowaliśmy.
A tak to opisano w projekcie uchwały zmieniającej budżet.

Zmiany mają więc charakter porządkowy i „zewnętrzny” – wynikają z przyznania Miastu dodatkowych środków z budżetu.
Przedszkola po raz kolejny
Dalej radni podejmą kolejną uchwałę w sprawie ustalenia sieci prowadzonych przez Miasto Ostrów Mazowiecka publicznych przedszkoli. Zmiana istniejącej w tym zakresie uchwały jest konieczna ze względu na dokonaną wcześniej zmianę siedziby Miejskiego Przedszkola nr 1.
Zmianie nie ulegają siedziby oraz miejsca prowadzenia zajęć przedszkoli nr 2 i 3.

Tu też można powiedzieć, że zmiana ma charakter porządkowy.

Muzeum z restauracją czy tylko automatami do napojów i przekąsek?
W punkcie 9 porządku obrad radni zajmą się zmianami w statucie Muzeum – Dom Rodzimy Pilecki.
Muzeum prowadzone jest wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu uchwały „dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Pan Piotr Rypson zwrócił się z prośbą o uzgodnienie treści projektu zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmieniającego zarządzenie w sprawie nadania statutu Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w zakresie rozszerzenia działalności gospodarczej, prowadzonej przez Muzeum jako dodatkowej, o usługi gastronomiczne oraz odpłatne usługi edukacyjne i kulturalne w zakresie organizacji konferencji, warsztatów, w tym lekcji muzealnych.
Obecnie Muzeum nie ma możliwości świadczenia usług gastronomicznych, pomimo że dysponuje odpowiednią do tego przestrzenią. Odwiedzający Muzeum, zwłaszcza podróżujący z innych regionów Polski (grupy zorganizowane, w tym grupy szkolne oraz osoby indywidualne), podczas pobytu na terenie Muzeum odczuwają potrzebę skorzystania z usług gastronomicznych (dokonania zakupu kawy, herbaty, zimnych napojów czy drobnych przekąsek itp.). Wskazane jest zatem wyjście naprzeciw oczekiwaniom gości Muzeum i rozszerzyć zakres działalności gospodarczej. Świadczenie takich usług jest standardem w instytucjach kultury o podobnym charakterze i w znacznym stopniu poprawia ich postrzeganie.
Muzeum prowadzi nieodpłatne warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży w ramach pozaszkolnych form edukacji oraz dla dorosłych. Warsztaty cieszą się dużą popularnością i są skuteczną formą zainteresowania różnych grup odbiorców ofertą Muzeum. Organizacja takich warsztatów wymaga jednakże ponoszenia pewnych nakładów finansowych związanych m.in. z przygotowaniem niezbędnych materiałów do ich przeprowadzenia. W związku z tym Muzeum dostrzega potrzebę rozszerzenia zakresu działalności dodatkowej o usługi polegające na odpłatnym organizowaniu wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Odpłatne uczestnictwo w warsztatach czy innych wydarzeniach kulturalno-edukacyjnych organizowanych przez Muzeum pozwoliłoby na pokrycie przynajmniej części tych wydatków.”

Wybaczcie przydługi cytat, ale ważna wydaje się tutaj motywacja proponowanych zmian – jeśli muzeum może na czymś zarobić to niech to zrobi.
Czy to dobra zmiana? Raczej tak. Choć trzeba pamiętać o takim ustaleniu cen (szczególnie warsztatów edukacyjnych) by nie stanowiły one przeszkody w szerokim korzystaniu z placówki przez dzieci i młodzież.
bezdomne i bezpańskie zwierzaki – ile to nas kosztuje?
Ciekawe informacje znajdziemy za to w kolejnym punkcie porządku obrad. Punkt 10 dotyczy bowiem przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Ostrów Mazowiecka na rok 2025”.

Od razu pokażmy ile nas to kosztuje w tym roku – 185 tysięcy złotych.
Żeby porównać to z jakimś innym wydatkiem z tegorocznego budżetu… 200 tysięcy dokładamy do Muzeum, o którym pisałem wyżej. Jeśli mnie zapytacie jaki wydatek podoba mi się bardziej odpowiedź wydaje się oczywista – wolę wydać to na muzeum lub kilka projektów dróg.
A co do usług weterynaryjnych to rynek ten jest prywatny od dawna, podobnie jak np. usług dentystycznych. Tym bardziej niezasadne wydaje się płacenie za nie z publicznych pieniędzy.
mandat radnego pecury
Tematem, który zapewne wywoła najbardziej ożywioną dyskusję będzie zapewne kwestia wygaszenia mandatu radnemu Pawłowi Pecurze.
Powtórzę tu słowa, które napisałem „na gorąco” w sprawozdaniu z poprzedniej sesji (znajdziecie je TUTAJ) – jeśli doszło do złamania prawa to radny powinien stracić mandat.
Jeśli miasto posiada już ekspertyzę prawną w tym zakresie to powinna być ona dostępna na stronie esesja. Tymczasem w punkcie 12 porządku obrad XI sesji nie mamy jej załączonej. Są tam wyłącznie pisma radnych PO i Niezależnych (radny Krzysztof Swaczyna z sobie tylko znanych powodów podpisał się na obu) oraz pisma Przewodniczącego Rady Miasta Tomasza Koczary – pierwsze do Burmistrza Miasta dotyczące przedstawienia opinii prawnej dot. zaistniałej sytuacji i drugie wzywające radnego Pawła Pecurę do złożenia pisemnych wyjaśnień w tej sprawie.
Polecam Wam zapoznanie się z tymi pismami.
Sesja zapowiada się na długą i może być „gorąca”. Jak zawsze będziemy „na stanowisku komentatorskim” by najszybciej jak to możliwe napisać dla Was sprawozdanie.
Link do porządku obrad XI sesji Rady Miasta Ostrów Mazowiecka znajdziecie poniżej.
https://ostrowmaz.esesja.pl/posiedzenie/c53d1dec-378c-4

Jeśli podoba się Wam nasza praca na rzecz Miasta, lubicie czytać nasze teksty zapraszamy do tworzenia serwisu razem z nami oraz wsparcia jego rozwoju. Stawiając nam kawę możecie odebrać prezent od operatora serwisu – 60 dni darmowego czytania i słuchania książek w aplikacji BookBeat.
W razie odwołania, to na miejsce Pawła Pecury wchodzi osoba z kolejnym wynikiem na liście PiS, tj. Damian Skłodowski? Czy ktoś z innej listy, jak to jest?
tak, następny z tej samej listy. na takiej zasadzie radnym został obecny przewodniczący RM p. Koczara, który wszedł za powołaną na stanowisko z-cy burmistrza p. Zadrogę.
Regulamin Komentowania* Odpowiedzialność: Każdy użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treść swoich komentarzy. Autor bloga nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników.* Szacunek i kultura: Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze obraźliwe, wulgarne lub naruszające prawa innych osób będą usuwane.* Zakaz spamowania: Niedozwolone jest zamieszczanie komentarzy zawierających spam, reklamy lub linki prowadzące do niebezpiecznych stron.* Tematyka: Komentarze powinny odnosić się do tematyki wpisu. Komentarze niezwiązane z tematem mogą zostać usunięte.* Moderacja: Autor bloga zastrzega sobie prawo do moderacji, edycji lub usuwania komentarzy, które naruszają zasady regulaminu.* Dodając komentarz, akceptujesz powyższe zasady.