Przejdź do treści

Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast u innych – cz. 3 – Łomża

W ostatnim artykule dotyczącym Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast (P-SPRM) przyjrzymy się jakie projekty do swojego wniosku wpisała Łomża.

Wcześniej napisałem o wniosku Ostrowi, Ostrołęki i Pułtuska. Kliknijcie nazwę miasta, aby przeczytać poszczególne artykuły.

Na początek jednak kilka słów o samym wniosku o dostęp do informacji publicznej przesłanym do UM w Łomży… jak i do pozostałych Miast wysłałem go 11.02 po godzinie 17. W związku z brakiem odpowiedzi 3 marca wysłałem uprzejmą prośbę o odpowiedź z przypomnieniem, że ustawa nakazuje odpowiedzieć na wniosek bez zbędnej zwłoki, ale nie późnej niż w terminie 14 dni.

Tydzień później, 10 marca, przesłałem kolejną prośbę i wczoraj, tj. 12 marca, otrzymałem odpowiedź. Było więc mocno po czasie, ale…

Łomża rozumie jak ważna jest informacja publiczna…

…zobaczcie sami…

https://miastolomza.pl/kategoria/nasze-miasto/projekty-z-dofinansowaniem-zewnetrznym/fundusze-szwajcarskie

Na tej stronie znajdziemy wszystkie informacje na temat całego procesu zaczynając od omówienia zasad Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, poprzez raporty z kolejnych etapów prac na wnioskiem, posiedzeń zespołów biorących udział w przygotowaniu wniosku, diagnozę stanu miasta, skutkach finansowych działań z P-SPRM. Łącznie jest tam 11 artykułów na temat całego procesu prac nad wnioskiem. Czy może być lepiej? I jak Ostrów wypada na tym tle z Burmistrzem mówiącym na sesji Rady Miasta o „multum innych zadań”?

Zobaczcie tylko jak szczegółowe dane się publikuje.

Ilość informacji jest olbrzymia i wypada szczerze pogratulować takiego podejścia do informowania mieszkańców o pracy nad całością projektu.

W tym miejscu posypuję głowę popiołem, bo gdybym informacji poszukał sam pewnie wniosek o dostęp do informacji publicznej byłby zbędny, ale też nie trzeba było czekać miesiąc żeby wskazać mi odpowiednią ścieżkę na stronie internetowej Miasta.

Wróćmy do samego wniosku i zapisanych tam działań. Sam projekt nosi nazwę „Łomża – Dobre Miejsce do Życia” i znajdziemy w nim następujące działania:
EKOwieża – Centrum Edukacji Ekologicznej w Łomży25.258.050,00 złotych,
Pracownia przyrodnicza w Dobrzyjałowie65 tysięcy złotych,
Zagospodarowanie terenów pomiędzy ul. Katyńską a Parkiem Jana Pawła II w Łomży7.262.357,73 złotych,
Rewitalizacja Parku Ludowego w Łomży6.105.668,13 złotych,
Zagospodarowanie terenów muszli koncertowej w Łomży – 989.951,16 złotych,
Szkolenia w zakresie pielęgnacji zieleni w mieście11.356,00 złotych,
Promowanie budownictwa pasywnego – budowa sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 4 w Łomży21.015.110,00 złotych,
Edukacja ekologiczna150.000,00 złotych,
Zakup i montaż stacji pomiaru jakości powietrza276.258,00 złotych,
Budowa boiska z przestrzenią integracyjną przy Szkole Podstawowej nr 9 w Łomży7.688.649,00 złotych,
Festiwal integracji80.000,00 złotych,
Szkolenia dotyczące obsługi klientów ze szczególnymi potrzebami71.685,00 złotych,
Rozbudowa ul. Wyszyńskiego w Łomży celem utworzenia nowej linii autobusowej13.914.685,35 złotych,
Zrównoważona mobilność (edukacja i kampania społeczna, mural antysmogowy)159.010,00 złotych,
Realizacja programu edukacyjnego z zakresu tematyki wodno-ściekowej pn. „Woda jako źródło życia” i propagowanie odpowiedzialnego zarządzania wodą (m.in. zakup i montaż 30 szt. źródełek wody pitnej w szkołach i przedszkolach, zakup i dystrybucja 1000 szt. ekologicznych butelek filtrujących pochodzących z recyklingu, wyprodukowanie i dystrybucja krótkometrażowego filmu animowanego pokazującego najmłodszym proces uzdatniania wody, oczyszczania ścieków i sposoby oszczędzania wody, jak również sposoby gromadzenia wody) – 278.949,88 złotych,
Działanie skierowane do seniorów, promujące inicjatywy, mające skutecznie zmieniać postawy społeczne wobec odpadów i środowiska naturalnego, przyczyniając się do bardziej świadomego i odpowiedzialnego podejścia do tego problemu. Warsztaty przewidziane są dla grupy seniorów w łomżyńskich Klubach Seniora oraz w Domu Seniora – 50.000,00 złotych,
Kompleksowe przygotowanie społeczeństwa przy pomocy programu szkoleniowego w zakresie obrony cywilnej do reagowania na różnorodne zagrożenia, w tym zagrożenia militarne, katastrofy przemysłowe, naturalne oraz inne sytuacje kryzysowe. Program szkoleniowy skierowany do pracowników administracji Urzędu Miejskiego i jednostek podległych Miasta Łomża oraz Urzędu Gminy Piątnica i jednostek podległych Gminy Piątnica, a także kadry dydaktycznej i uczniów klas mundurowych ZSEiO nr 6 – 100.000,00 złotych.

Mamy też zadania uzupełniające (rezerwowe, jeśli któreś z zadań podstawowych zostanie wyłączone z projektu):
Budowa Centrum badawczo – dydaktycznego – 26.000.000,00 złotych,
Rewitalizacja Parku Jakuba Wagi10.145.695,51 złotych,
Termomodernizacja II i III Liceum Ogólnokształcącego w Łomży4.884.723,00 złotych,
Termomodernizacja Przedszkoli Publicznych w Łomży nr 2, 10, 14, 1522.671.554,00 złotych,
Budowa boiska przy Szkole Podstawowej nr 1 w Łomży2.157.420,00 złotych,
Budowa boiska przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży2.585.104,79 złotych,
Rozbudowa ul. Owocowej oraz ul. Talesa z Miletu w Łomży23.641.277,05 złotych,
Rozbudowa sieci tras rowerowych wraz z infrastrukturą w Łomży3.915.000,00 złotych,
Program rozwoju kanalizacji deszczowej1.230.000,00 złotych.

Jak ocenić taki dobór projektów? Wydaje się, że bardzo pozytywnie. Przede wszystkim, po raz kolejny, widać że wcale nie trzeba wpisać we wniosek szkoleń/konkursów/programów edukacyjnych w zakresie szeroko rozumianej ekologii czy zakupów różnych eko-zabawek w kwotach takich, jak robiła to w swoim wniosku Ostrów. Przypomnę, że u nas mamy smogobus, dron, czujniki powietrza – za łącznie 1,33 mln PLN, do tego 15,54 mln PLN na elektryczne autobusy, 450 tyś na „zielone wiaty przystankowe” i 12,5 mln na szkolenia/konkursy/itp.

Łomża też ma takich wydatków trochę, ale naliczyłem ich raptem 1 milion. Różnicę widać więc gołym okiem.

I jak bumerang wracają mi tu słowa Burmistrza z pierwszej konferencji prasowej… wniosek jest „skonstruowany prawidłowo”, bo proporcje zadań SDC/SECO (cokolwiek to oznacza) muszą być zachowane. Ale jakoś dziwnie Łomża jest kolejnym miastem (po Ostrołęce i Pułtusku), które widzi to zagadnienie trochę inaczej.

Bardzo chętnie usłyszę komentarz Urzędu Miasta i Burmistrza w tej sprawie. A może trzeba zapytać tych, co pomagali pisać wniosek jak to w końcu być powinno?

Kto ciekawy jak wyglądały prace nad wnioskiem „szwajcarskim” Łomży niech kliknie TUTAJ i sam poczyta. Zapewniam, że warto.

Na tym zakończę cykl artykułów dotyczących Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Pamiętajcie też, że możecie nas wesprzeć stawiając symboliczną kawę. Warto to uczynić bo operator systemu przygotował dla darczyńców prezent – 60 dni darmowego czytania i słuchania książek w aplikacji BookBeat.

Zapraszamy do rozpoczęcia swojej przygody z dziennikarstwem obywatelskim już dziś!

Zachęcamy też do tworzenia serwisu razem z nami. Jeśli masz ochotę przygotować np. relację z posiedzenia Rady Gminy lub napisać o innych ciekawych wydarzeniach w Twojej małej ojczyźnie to właśnie znalazłeś idealne miejsce! Każdy tekst zostanie opublikujemy. Współpracujemy anonimowo i pro publico bono. Skontaktuj się z nami mailowo, czekamy.

Dodaj komentarz

W POLU "NAZWA" PODAJ FIKCYJNY PSEUDONIM

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Regulamin Komentowania* Odpowiedzialność: Każdy użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treść swoich komentarzy. Autor bloga nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników.* Szacunek i kultura: Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze obraźliwe, wulgarne lub naruszające prawa innych osób będą usuwane.* Zakaz spamowania: Niedozwolone jest zamieszczanie komentarzy zawierających spam, reklamy lub linki prowadzące do niebezpiecznych stron.* Tematyka: Komentarze powinny odnosić się do tematyki wpisu. Komentarze niezwiązane z tematem mogą zostać usunięte.* Moderacja: Autor bloga zastrzega sobie prawo do moderacji, edycji lub usuwania komentarzy, które naruszają zasady regulaminu.* Dodając komentarz, akceptujesz powyższe zasady.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.