W ostatnim artykule dotyczącym Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast (P-SPRM) przyjrzymy się jakie projekty do swojego wniosku wpisała Łomża.
Wcześniej napisałem o wniosku Ostrowi, Ostrołęki i Pułtuska. Kliknijcie nazwę miasta, aby przeczytać poszczególne artykuły.
Na początek jednak kilka słów o samym wniosku o dostęp do informacji publicznej przesłanym do UM w Łomży… jak i do pozostałych Miast wysłałem go 11.02 po godzinie 17. W związku z brakiem odpowiedzi 3 marca wysłałem uprzejmą prośbę o odpowiedź z przypomnieniem, że ustawa nakazuje odpowiedzieć na wniosek bez zbędnej zwłoki, ale nie późnej niż w terminie 14 dni.
Tydzień później, 10 marca, przesłałem kolejną prośbę i wczoraj, tj. 12 marca, otrzymałem odpowiedź. Było więc mocno po czasie, ale…
Łomża rozumie jak ważna jest informacja publiczna…
…zobaczcie sami…
Na tej stronie znajdziemy wszystkie informacje na temat całego procesu zaczynając od omówienia zasad Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, poprzez raporty z kolejnych etapów prac na wnioskiem, posiedzeń zespołów biorących udział w przygotowaniu wniosku, diagnozę stanu miasta, skutkach finansowych działań z P-SPRM. Łącznie jest tam 11 artykułów na temat całego procesu prac nad wnioskiem. Czy może być lepiej? I jak Ostrów wypada na tym tle z Burmistrzem mówiącym na sesji Rady Miasta o „multum innych zadań”?
Zobaczcie tylko jak szczegółowe dane się publikuje.
Ilość informacji jest olbrzymia i wypada szczerze pogratulować takiego podejścia do informowania mieszkańców o pracy nad całością projektu.
W tym miejscu posypuję głowę popiołem, bo gdybym informacji poszukał sam pewnie wniosek o dostęp do informacji publicznej byłby zbędny, ale też nie trzeba było czekać miesiąc żeby wskazać mi odpowiednią ścieżkę na stronie internetowej Miasta.

Wróćmy do samego wniosku i zapisanych tam działań. Sam projekt nosi nazwę „Łomża – Dobre Miejsce do Życia” i znajdziemy w nim następujące działania:
– EKOwieża – Centrum Edukacji Ekologicznej w Łomży – 25.258.050,00 złotych,
– Pracownia przyrodnicza w Dobrzyjałowie – 65 tysięcy złotych,
– Zagospodarowanie terenów pomiędzy ul. Katyńską a Parkiem Jana Pawła II w Łomży – 7.262.357,73 złotych,
– Rewitalizacja Parku Ludowego w Łomży – 6.105.668,13 złotych,
– Zagospodarowanie terenów muszli koncertowej w Łomży – 989.951,16 złotych,
– Szkolenia w zakresie pielęgnacji zieleni w mieście – 11.356,00 złotych,
– Promowanie budownictwa pasywnego – budowa sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 4 w Łomży – 21.015.110,00 złotych,
– Edukacja ekologiczna – 150.000,00 złotych,
– Zakup i montaż stacji pomiaru jakości powietrza – 276.258,00 złotych,
– Budowa boiska z przestrzenią integracyjną przy Szkole Podstawowej nr 9 w Łomży – 7.688.649,00 złotych,
– Festiwal integracji – 80.000,00 złotych,
– Szkolenia dotyczące obsługi klientów ze szczególnymi potrzebami – 71.685,00 złotych,
– Rozbudowa ul. Wyszyńskiego w Łomży celem utworzenia nowej linii autobusowej – 13.914.685,35 złotych,
– Zrównoważona mobilność (edukacja i kampania społeczna, mural antysmogowy) – 159.010,00 złotych,
– Realizacja programu edukacyjnego z zakresu tematyki wodno-ściekowej pn. „Woda jako źródło życia” i propagowanie odpowiedzialnego zarządzania wodą (m.in. zakup i montaż 30 szt. źródełek wody pitnej w szkołach i przedszkolach, zakup i dystrybucja 1000 szt. ekologicznych butelek filtrujących pochodzących z recyklingu, wyprodukowanie i dystrybucja krótkometrażowego filmu animowanego pokazującego najmłodszym proces uzdatniania wody, oczyszczania ścieków i sposoby oszczędzania wody, jak również sposoby gromadzenia wody) – 278.949,88 złotych,
– Działanie skierowane do seniorów, promujące inicjatywy, mające skutecznie zmieniać postawy społeczne wobec odpadów i środowiska naturalnego, przyczyniając się do bardziej świadomego i odpowiedzialnego podejścia do tego problemu. Warsztaty przewidziane są dla grupy seniorów w łomżyńskich Klubach Seniora oraz w Domu Seniora – 50.000,00 złotych,
– Kompleksowe przygotowanie społeczeństwa przy pomocy programu szkoleniowego w zakresie obrony cywilnej do reagowania na różnorodne zagrożenia, w tym zagrożenia militarne, katastrofy przemysłowe, naturalne oraz inne sytuacje kryzysowe. Program szkoleniowy skierowany do pracowników administracji Urzędu Miejskiego i jednostek podległych Miasta Łomża oraz Urzędu Gminy Piątnica i jednostek podległych Gminy Piątnica, a także kadry dydaktycznej i uczniów klas mundurowych ZSEiO nr 6 – 100.000,00 złotych.
Mamy też zadania uzupełniające (rezerwowe, jeśli któreś z zadań podstawowych zostanie wyłączone z projektu):
– Budowa Centrum badawczo – dydaktycznego – 26.000.000,00 złotych,
– Rewitalizacja Parku Jakuba Wagi – 10.145.695,51 złotych,
– Termomodernizacja II i III Liceum Ogólnokształcącego w Łomży – 4.884.723,00 złotych,
– Termomodernizacja Przedszkoli Publicznych w Łomży nr 2, 10, 14, 15 – 22.671.554,00 złotych,
– Budowa boiska przy Szkole Podstawowej nr 1 w Łomży – 2.157.420,00 złotych,
– Budowa boiska przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży – 2.585.104,79 złotych,
– Rozbudowa ul. Owocowej oraz ul. Talesa z Miletu w Łomży – 23.641.277,05 złotych,
– Rozbudowa sieci tras rowerowych wraz z infrastrukturą w Łomży – 3.915.000,00 złotych,
– Program rozwoju kanalizacji deszczowej – 1.230.000,00 złotych.
Jak ocenić taki dobór projektów? Wydaje się, że bardzo pozytywnie. Przede wszystkim, po raz kolejny, widać że wcale nie trzeba wpisać we wniosek szkoleń/konkursów/programów edukacyjnych w zakresie szeroko rozumianej ekologii czy zakupów różnych eko-zabawek w kwotach takich, jak robiła to w swoim wniosku Ostrów. Przypomnę, że u nas mamy smogobus, dron, czujniki powietrza – za łącznie 1,33 mln PLN, do tego 15,54 mln PLN na elektryczne autobusy, 450 tyś na „zielone wiaty przystankowe” i 12,5 mln na szkolenia/konkursy/itp.
Łomża też ma takich wydatków trochę, ale naliczyłem ich raptem 1 milion. Różnicę widać więc gołym okiem.
I jak bumerang wracają mi tu słowa Burmistrza z pierwszej konferencji prasowej… wniosek jest „skonstruowany prawidłowo”, bo proporcje zadań SDC/SECO (cokolwiek to oznacza) muszą być zachowane. Ale jakoś dziwnie Łomża jest kolejnym miastem (po Ostrołęce i Pułtusku), które widzi to zagadnienie trochę inaczej.
Bardzo chętnie usłyszę komentarz Urzędu Miasta i Burmistrza w tej sprawie. A może trzeba zapytać tych, co pomagali pisać wniosek jak to w końcu być powinno?
Kto ciekawy jak wyglądały prace nad wnioskiem „szwajcarskim” Łomży niech kliknie TUTAJ i sam poczyta. Zapewniam, że warto.
Na tym zakończę cykl artykułów dotyczących Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Pamiętajcie też, że możecie nas wesprzeć stawiając symboliczną kawę. Warto to uczynić bo operator systemu przygotował dla darczyńców prezent – 60 dni darmowego czytania i słuchania książek w aplikacji BookBeat.
Zapraszamy do rozpoczęcia swojej przygody z dziennikarstwem obywatelskim już dziś!
Zachęcamy też do tworzenia serwisu razem z nami. Jeśli masz ochotę przygotować np. relację z posiedzenia Rady Gminy lub napisać o innych ciekawych wydarzeniach w Twojej małej ojczyźnie to właśnie znalazłeś idealne miejsce! Każdy tekst zostanie opublikujemy. Współpracujemy anonimowo i pro publico bono. Skontaktuj się z nami mailowo, czekamy.
Regulamin Komentowania* Odpowiedzialność: Każdy użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treść swoich komentarzy. Autor bloga nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników.* Szacunek i kultura: Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Komentarze obraźliwe, wulgarne lub naruszające prawa innych osób będą usuwane.* Zakaz spamowania: Niedozwolone jest zamieszczanie komentarzy zawierających spam, reklamy lub linki prowadzące do niebezpiecznych stron.* Tematyka: Komentarze powinny odnosić się do tematyki wpisu. Komentarze niezwiązane z tematem mogą zostać usunięte.* Moderacja: Autor bloga zastrzega sobie prawo do moderacji, edycji lub usuwania komentarzy, które naruszają zasady regulaminu.* Dodając komentarz, akceptujesz powyższe zasady.